Przejdź do treści

Arkusz techniczny IWM-04

Rew.

Arkusz obliczeniowy: wartość magazynu

Dok 04SBU

SBU: małe moduły magazynowo-biurowe w mieście jako inwestycja

Redakcja Inwestycje w Magazyny · aktualizacja 3 października 2026 · 10 min czytania

W skrócie

  • Czym jest:
    SBU (small business units) to budynek dzielony na moduły magazynowo-biurowe z własną bramą i wejściem, wynajmowane małym firmom w mieście i przy nim.
  • Czynsz:
    obiekty SBU i logistyki miejskiej o najniższym ryzyku (prime) osiągały w II kw. 2026 r. 5,20–8,25 €/m² miesięcznie, a duże hale w tych regionach 4,50–5,50 €/m².
  • Ryzyko:
    wielu najemców rozkłada ryzyko na wiele umów, ale stały pustostan i koszty zarządzania obniżają NOI bardziej niż w hali z jednym najemcą.
  • Wycena:
    NOI po pustostanie i kosztach właściciela dzieli się przez stopę kapitalizacji; stóp dla SBU raporty nie podają.
  • Prawo:
    usługi albo handel w module mogą wymagać zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania, a samodzielny moduł da się sprzedać jako lokal.

Źródło: Cushman & Wakefield, Marketbeat Poland Industrial Q2 2026, stan na 30 czerwca 2026.

Czym jest SBU i kto kupuje

SBU (small business units) to budynek albo zespół budynków podzielony na moduły, z których każdy ma bramę do magazynu, biuro lub salon wystawowy i osobne wejście. Przy wielu małych najemcach wyprowadzka jednego zabiera niewielką część dochodu, ale umowy kończą się w różnych miesiącach, część modułów czeka na najemcę, a obsługa wielu umów kosztuje więcej.

Moduły wynajmują firmy handlowe, usługowe i rzemieślnicze oraz kurierzy, którym zależy na krótkim dojeździe do klientów (logistyka ostatniej mili). Savills zalicza do SBU moduły do 1 000 m², osiągające czynsze wyższe niż standardowe hale. Duża hala miejska też stoi blisko klientów, ale wynajmuje się ją jednemu albo kilku operatorom. Kupują inwestorzy prywatni, fundusze logistyki miejskiej i lokalni deweloperzy. GUS nie wyodrębnia SBU w statystyce budownictwa, więc konkurencję w okolicy ustala się z planów miejscowych i pozwoleń.

Źródło: Savills, Warehouse and Industrial Market in Poland H1 2026, stan na 30 czerwca 2026.

W przepisach przeciwpożarowych biuro i salon w module należą do strefy zagrożenia ludzi (ZL), a magazyn do strefy produkcyjno-magazynowej (PM). Rozporządzenie o warunkach technicznych z 2002 r. obowiązywało do 19 września 2026 r. i nie ma jeszcze następcy; w okresie przejściowym, który trwa 18 miesięcy od 20 września 2026 r. (do marca 2028 r.), inwestor, który złoży oświadczenie, może projektować według wygasłych przepisów (art. 102a Prawa budowlanego). Według nich magazyn niepowiązany funkcjonalnie z częścią ZL to odrębna strefa pożarowa (§ 212 ust. 8), a lokal użytkowy ma mieć co najmniej 25 m², chyba że leży na 1. albo 2. kondygnacji nadziemnej z bezpośrednim wejściem z zewnątrz (§ 56a, dla budynków z pozwoleniem albo zgłoszeniem od 1 sierpnia 2024 r.).

Ten fragment opisuje przepisy ogólnie i nie jest poradą prawną ani podatkową. Skutki dla konkretnej hali, zakładu czy transakcji sprawdź przed decyzją z prawnikiem albo doradcą podatkowym.

Jak zarabia SBU

SBU zarabia na wielu umowach najmu z wyższą stawką za m² niż duża hala i z większym udziałem biur w powierzchni najmu (GLA). Część tej przewagi zjada stały pustostan, prowizje i zachęty przy każdej nowej umowie oraz koszty zarządzania, których nie da się przenieść na najemców.

Czynsz bazowy obiektów prime w segmencie SBU był w II kw. 2026 r. o 12–50% wyższy niż dużych hal w tym samym regionie (wyliczenie redakcji, tabela w sekcji 4). Biura mają osobną stawkę: AXI IMMO podawała w połowie 2025 r. 10,5–12,5 €/m² miesięcznie za biura przy magazynach, a rzeczoznawcy portfela MLP Group przyjęli w połowie 2026 r. 12,00 €/m² dla biura wobec 4,35 € dla magazynu.

Źródło: AXI IMMO, Rynek magazynowy w Polsce, I połowa 2025, stan na 30 czerwca 2025.

Źródło: MLP Group, raport za I półrocze 2026 r., stan na 30 czerwca 2026.

Najem magazynu zawiera się zwykle na 3–10 lat, czynsz jest najczęściej w euro i rośnie co roku o wskaźnik inflacji (indeksacja czynszu według CPI albo HICP), a zabezpieczenie (gwarancja bankowa albo kaucja) obejmuje zwykle co najmniej 3 miesiące czynszu i opłat. W modułach umowy bywają krótsze, więc wydań i zwrotów lokali jest więcej. Przy nowej umowie dochodzą zachęty dla najemcy: w 2025 r. właściciele magazynów proponowali najczęściej 1–1,5 miesiąca bez czynszu na rok najmu, co obniża czynsz efektywny.

Źródło: Dudkowiak & Putyra, Commercial leases in Poland, stan na 7 stycznia 2026.

Źródło: Chambers, Real Estate 2026 – Poland, stan na 7 maja 2026.

Źródło: AXI IMMO, I połowa 2025 (wakacje czynszowe), stan na 30 czerwca 2025.

Opłaty eksploatacyjne, które płacą najemcy nowoczesnych magazynów, wynosiły według NBP na koniec 2025 r. 5,8–9,6 zł/m² miesięcznie, ale opłaty za puste moduły, obsługa wielu umów i windykacja zostają u właściciela jako koszty niepodlegające refakturze. Prąd rozlicza się podlicznikami albo ryczałtem; według URE refaktura energii nie wymaga koncesji, jeśli wynika z umowy najmu i nie ma marży.

Źródło: NBP, Raport o rynku nieruchomości w 2025 r., s. 82, stan na 31 grudnia 2025.

Źródło: Komunikat Prezesa URE nr 11/2018, stan na 1 lutego 2018.

Jak rynek wycenia SBU

Rynek wycenia SBU z dochodu: NOI po stałym pustostanie i kosztach właściciela dzieli się przez stopę kapitalizacji, a wynik porównuje z kosztem budowy i z czynszami lokali usługowych w okolicy. Raporty podają czynsze SBU, ale nie stopy kapitalizacji ani pustostan.

Czynsz bazowy obiektów prime: SBU i duże hale, II kw. 2026 (€/m² miesięcznie)

RegionSBUSBU w złDuże haleRóżnicaPustostan regionu
Pomorze8,2536,095,50+50%6,5%
Mazowsze8,1535,655,50+48%7,6%
Małopolska6,5028,435,50+18%4,8%
Kujawsko-pomorskie6,5028,434,60+41%8,6%
Dolny Śląsk6,4528,224,60+40%6,2%
Wielkopolska6,1026,684,50+36%6,1%
Śląsk6,0026,255,20+15%7,3%
Region łódzki5,2022,754,65+12%5,3%

Źródło: NBP, kurs średni EUR 4,3745 zł, tabela A nr 192/A/NBP/2026, stan na 2 października 2026.

Pustostan w tabeli dotyczy wszystkich magazynów regionu. Stopa kapitalizacji magazynów prime wynosiła 6,40% w Warszawie (strefa II, II kw. 2026 r.) i 6,25% dla obiektów wynajętych wielu najemcom (I kw. 2026 r.), a rzeczoznawcy portfela MLP Group przyjęli w połowie 2026 r. 6,09–7,64%. Dla SBU to punkt wyjścia: według Cushman & Wakefield obiekty wielu najemców ze średnim okresem do końca umów (WAULT) rzędu 5 lat sprzedają się trudniej, bo kupujący żądają od nich wyższej stopy zwrotu. Premię za krótkie umowy rzeczoznawca uzasadnia transakcjami, a przy braku lokalnych porównań korzysta z danych regionalnych lub ogólnopolskich (§ 3 ust. 3 rozporządzenia w sprawie wyceny nieruchomości).

Wynik za m² porównaj z kosztem budowy: wskaźnika dla SBU nie ma (szacunek 457 €/m² MLP Group dotyczy projektów magazynowych tej spółki), a w SBU na metr przypada więcej bram, ścian i biur, więc koszt odtworzenia liczy się z kosztorysu. Moduł z salonem przy ulicy porównuje się też z lokalami usługowymi: po wyjściu najemcy płacącego stawkę usługową może wrócić do stawki magazynowej.

Własny obiekt policzysz w kalkulatorze wartości magazynu: wpisz wyższy udział biur, pustostan stały i wyższe koszty niepodlegające refakturze niż dla hali z jednym najemcą.

Na co uważać: due diligence

W SBU ryzyko rozkłada się na wiele małych umów, więc due diligence zaczyna się od historii najemców z ostatnich 24 miesięcy: rotacji, zaległości, kaucji i wypowiedzeń. Drugim źródłem ryzyka jest zgodność funkcji modułów (handel, usługi, warsztat) z planem miejscowym i pozwoleniem na użytkowanie, bo zmiana sposobu użytkowania bez zgłoszenia kończy się wstrzymaniem użytkowania i opłatą legalizacyjną.

ProtokółSBU: co sprawdzić przed zakupem

  1. Funkcja modułów a pozwolenie i plan miejscowy
    Gdzie
    Pozwolenie na użytkowanie albo zawiadomienie, zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania, wypis z planu
    Sygnał ostrzegawczy
    Handel, usługi lub warsztat w module bez zgłoszenia z art. 71 Prawa budowlanego
  2. Oddzielenia przeciwpożarowe i wyjścia z modułów
    Gdzie
    Projekt ppoż., instrukcja bezpieczeństwa pożarowego, oględziny
    Sygnał ostrzegawczy
    Przebicia ścian między modułami; wyjście ewakuacyjne przez sąsiedni moduł
  3. Podział obowiązków ppoż. między właściciela i najemców
    Gdzie
    Umowy najmu, regulamin obiektu
    Sygnał ostrzegawczy
    Obowiązki nieprzypisane; bez umowy odpowiada faktycznie władający (art. 4 ust. 1a ustawy o ochronie przeciwpożarowej)
  4. Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
    Gdzie
    Instrukcja i jej aktualizacje
    Sygnał ostrzegawczy
    Starsza niż 2 lata albo nieuwzględniająca obecnych funkcji modułów
  5. Rotacja, zaległości i kaucje
    Gdzie
    Wykaz najemców z 24 miesięcy, salda, potwierdzenia kaucji
    Sygnał ostrzegawczy
    Wiele wypowiedzeń w jednym roku; zaległość za 2 pełne okresy płatności (art. 672 KC)
  6. Kondycja najemców
    Gdzie
    KRS, sprawozdania finansowe, Krajowy Rejestr Zadłużonych
    Sygnał ostrzegawczy
    Najemca w restrukturyzacji: bez zgody rady wierzycieli wynajmujący nie wypowie mu najmu
  7. Liczniki i rozliczenia mediów
    Gdzie
    Schemat pomiarów, refaktury
    Sygnał ostrzegawczy
    Ryczałty zamiast podliczników; marża na energii
  8. Podnajem i zmiana kontroli najemcy
    Gdzie
    Umowy najmu i aneksy
    Sygnał ostrzegawczy
    Podnajemcy, których nie ma w wykazie najemców
  9. Świadectwo charakterystyki energetycznej
    Gdzie
    Świadectwa, rejestr charakterystyki energetycznej
    Sygnał ostrzegawczy
    Brak świadectwa dla wynajmowanego modułu albo świadectwo starsze niż 10 lat
  10. Hałas i dojazd przy zabudowie mieszkaniowej
    Gdzie
    Pomiary hałasu, skargi, zezwolenie na zjazd
    Sygnał ostrzegawczy
    Dostawy nocą przy domach jednorodzinnych (limit 40 dB w nocy); zjazd bez zezwolenia

Przebudowa hali na moduły z biurami zmienia warunki bezpieczeństwa pożarowego, więc wymaga zgłoszenia z ekspertyzą techniczną i ekspertyzą rzeczoznawcy ppoż. (art. 71 ust. 2 i 2a). Przepisy przejściowe (art. 102a–102c) nie wymieniają takich zgłoszeń, więc wymagania techniczne ustal z projektantem przed podpisaniem umowy. Pozostałe obszary zawiera lista kontrolna do druku.

Ten fragment opisuje przepisy ogólnie i nie jest poradą prawną ani podatkową. Skutki dla konkretnej hali, zakładu czy transakcji sprawdź przed decyzją z prawnikiem albo doradcą podatkowym.

Finansowanie

Zakup SBU z najemcami finansuje się kredytem pod najem: bank ocenia relację kredytu do wartości zabezpieczenia (LtV), która według Rekomendacji S przy nieruchomości przychodowej nie powinna przekraczać 75% (80% z dodatkowym zabezpieczeniem), oraz DSCR, czyli pokrycie obsługi długu dochodem z najmu. Zabezpieczeniem bywa hipoteka i przelew praw z umów najmu, a progów DSCR ani ICR nie podaje rekomendacja ani publiczne materiały banków.

Źródło: KNF, Rekomendacja S, rek. 15.7–15.8, stan na 3 października 2026.

Przy wielu krótkich umowach o stabilności dochodu świadczy historia obłożenia, dlatego do wniosku dołącz wykaz najemców z terminami umów i obłożenie z 24 miesięcy. Na przelew czynszów na bank zgoda najemców nie jest potrzebna, o ile umowa najmu nie wyłącza przelewu (art. 509 i 514 KC); takie zastrzeżenia w umowach modułów wyszukuje się przed podpisaniem kredytu. Za wpis hipoteki sąd pobiera 200 zł, a PCC od niej wynosi 0,1% kwoty, którą zabezpiecza.

Źródło: Kodeks cywilny, art. 509, 514 (Dz.U. 2026 poz. 795), stan na 2 października 2026.

Według NBP portfel kredytów na nieruchomości magazynowe i przemysłowe wynosił w połowie 2026 r. 14,3 mld zł, z czego 2,2% to kredyty zagrożone; wśród kredytów firm zabezpieczonych na nieruchomościach komercyjnych 41% udzielono w euro. Gdy moduły płacą czynsz w złotych, a kredyt jest w euro, spłata zależy od kursu.

Ten fragment opisuje przepisy ogólnie i nie jest poradą prawną ani podatkową. Skutki dla konkretnej hali, zakładu czy transakcji sprawdź przed decyzją z prawnikiem albo doradcą podatkowym.

Prawo i podatki

Sprzedaż SBU z najemcami to zwykle dostawa budynku, a nie zorganizowanej części przedsiębiorstwa: według objaśnień Ministerstwa Finansów z 11 grudnia 2018 r. ZCP wymaga przejścia też umów finansowania i zarządzania oraz należności, a kupujący musi chcieć prowadzić działalność sprzedającego. Po upływie 2 lat od pierwszego zasiedlenia dostawa budynku jest zwolniona z VAT, ale czynni podatnicy VAT mogą wybrać opodatkowanie stawką 23% (stan na 3 października 2026 r.), a wtedy kupujący nie płaci 2% PCC.

Zwolnienie dotyczy też części budynku, więc przy sprzedaży modułów pojedynczo historię zasiedlenia sprawdza się dla każdego z nich: pierwszym zasiedleniem jest oddanie do użytkowania pierwszemu użytkownikowi, także najemcy, a ulepszenie kosztujące co najmniej 30% wartości początkowej otwiera nowy okres. Przy sprzedaży całości jako ZCP kupujący płaci 2% PCC i odpowiada solidarnie za zaległości podatkowe zbywcy do wartości nabytej części (art. 112 Ordynacji podatkowej).

Źródło: Ordynacja podatkowa, art. 112 (Dz.U. 2026 poz. 622), stan na 3 października 2026.

Magazyn i biuro w module to ten sam budynek związany z działalnością gospodarczą: gmina opodatkowuje metr powierzchni użytkowej stawką nie wyższą niż 35,53 zł w 2026 r. i 36,49 zł w 2027 r. Place, drogi, parkingi poza budynkiem i ogrodzenia to budowle z podatkiem 2% wartości, a podatek od gruntu wynosi do 1,45 zł/m².

Właściciel będący podatnikiem CIT płaci od wynajętych budynków podatek z art. 24b ustawy o CIT: co miesiąc 0,035% tej części ich wartości początkowej, która przekracza 10 mln zł, także od SBU z przewagą usług. Przy najmie części budynku liczy się proporcję powierzchni wynajętej na pierwszy dzień miesiąca (KIS, 15.07.2026). Przy SBU o wartości początkowej 25 mln zł wynajętym w całości to 5 250 zł miesięcznie, przy 80% powierzchni 3 500 zł (wyliczenia redakcji); podatek odlicza się od CIT.

Ten fragment opisuje przepisy ogólnie i nie jest poradą prawną ani podatkową. Skutki dla konkretnej hali, zakładu czy transakcji sprawdź przed decyzją z prawnikiem albo doradcą podatkowym.

Jak sprzedać dyskretnie

SBU najłatwiej sprzedać dyskretnie w całości, z umowami najmu, kilku inwestorom wybranym przed rozmowami: kupujący z mocy art. 678 KC staje się stroną umów najmu, więc najemców nie pyta się o zgodę. Wcześniej trzeba sprawdzić, czy któraś umowa nie daje najemcy prawa pierwokupu albo pierwszeństwa, bo wtedy rozmowy zaczynają się od niego.

Źródło: Kodeks cywilny, art. 597–599 i 678, stan na 2 października 2026.

Najlepiej sprzedawać po ustabilizowaniu obłożenia, bo kupujący liczy wartość z podpisanych umów (przykład w sekcji 4). Sprzedaż modułów pojedynczo wymaga najpierw wyodrębnienia lokali i trwa dłużej, bo każdy moduł to osobna dostawa z osobną oceną VAT.

Pierwszy opis obiektu nie zawiera adresu ani nazw najemców. Po podpisaniu umowy o poufności (NDA) kupujący dostają dostęp do elektronicznego zbioru dokumentów (data room):

  • wykazu najemców ze stawkami, terminami, kaucjami i obłożeniem z 24 miesięcy;
  • umów najmu z aneksami, rozliczeń opłat i mediów, schematu liczników;
  • decyzji i zgłoszeń dotyczących funkcji modułów, instrukcji ppoż. i protokołów przeglądów;
  • książki obiektu budowlanego, świadectw charakterystyki energetycznej i odpisu księgi wieczystej.

W umowie sprzedaży rozstrzygnij, kto zwraca kaucje i czy gwarancje bankowe najemców można przenieść na nowego beneficjenta. Niewykorzystane okresy bez czynszu można rozliczyć obniżką ceny; KIS uznała taką kwotę za koszt uzyskania przychodu sprzedającego (25.09.2026). Gdy czynsze są przelane na bank sprzedającego, do zamknięcia potrzebny jest list banku o zwolnieniu zabezpieczeń.

Źródło: Interpretacja KIS 0111-KDIB2-1.4010.369.2026.5.KW, stan na 25 września 2026.

Ten fragment opisuje przepisy ogólnie i nie jest poradą prawną ani podatkową. Skutki dla konkretnej hali, zakładu czy transakcji sprawdź przed decyzją z prawnikiem albo doradcą podatkowym.

Gdzie szukać takich ofert

Oferty SBU pochodzą od deweloperów, którzy sprzedają obiekt po wynajęciu modułów, i od inwestorów z pojedynczymi kompleksami. Raporty nie podają osobno transakcji SBU: Cushman & Wakefield liczy cały rynek magazynowy, który w I półroczu 2026 r. dał 781,8 mln € transakcji inwestycyjnych (ok. 3,42 mld zł po kursie NBP z 2.10.2026), a według AXI IMMO prawie połowę tej kwoty dały transakcje portfelowe.

Źródło: Cushman & Wakefield, Marketbeat Poland Industrial Q2 2026, s. 6, stan na 30 czerwca 2026.

Źródło: AXI IMMO, komunikat o I półroczu 2026 r., stan na 30 czerwca 2026.

Kompleks modułów trafia do kupujących przez ogłoszenie albo przez rozmowy z inwestorami znanymi sprzedającemu lub jego doradcy.

Część właścicieli SBU szuka kupca bez ogłoszenia, żeby najemcy modułów dowiedzieli się o zmianie dopiero od nowego właściciela.

Pytania i odpowiedzi

Czym SBU różni się od hali magazynowej z biurem?

SBU dzieli budynek na wiele modułów z własną bramą, biurem i wejściem dla małych firm, a halę z biurem wynajmuje zwykle jeden albo kilku dużych najemców. Dochód SBU rozkłada się na wiele umów, ale część modułów stale czeka na najemcę.

Jaki czynsz osiągają moduły SBU?

Według Cushman & Wakefield czynsz bazowy obiektów prime SBU i logistyki miejskiej wynosił w II kw. 2026 r. od 5,20 €/m² miesięcznie w regionie łódzkim do 8,25 € na Pomorzu, a duże hale w tych regionach osiągały 4,50–5,50 €/m². Stawka 8,25 € to ok. 36,09 zł (kurs NBP z 2.10.2026).

Czy moduł SBU można sprzedać jako osobny lokal?

Tak, jeśli moduł jest samodzielnym lokalem, a jego wyodrębnienie nie narusza planu miejscowego (albo decyzji o warunkach zabudowy), pozwolenia na budowę ani pozwolenia na użytkowanie (art. 2 ustawy o własności lokali). Samodzielność potwierdza zaświadczeniem starosta.

Czy od wynajętego SBU płaci się podatek z art. 24b ustawy o CIT?

Tak, jeśli właściciel jest podatnikiem CIT, a wartość początkowa jego wynajętych budynków przekracza 10 mln zł: co miesiąc płaci 0,035% od nadwyżki. Przy najmie części budynku liczy się proporcję powierzchni wynajętej na pierwszy dzień miesiąca, a podatek odlicza się od CIT.

Jaką stopę kapitalizacji przyjąć dla SBU?

Stóp kapitalizacji dla SBU raporty rynkowe nie publikują. Punktem wyjścia są stopy magazynów prime (6,25–6,40% w I i II kw. 2026 r.) i stopy z wyceny portfela MLP Group (6,09–7,64%), powiększone o premię za krótsze umowy i rotację, którą rzeczoznawca uzasadnia transakcjami.

Czy handel albo usługi w module SBU wymagają zgłoszenia?

Tak, jeśli zmieniają warunki bezpieczeństwa pożarowego, higieniczne albo układ obciążeń, bo to zmiana sposobu użytkowania. Do zgłoszenia dołącza się ekspertyzę techniczną, a gdy zmiana dotyczy bezpieczeństwa pożarowego – również ekspertyzę rzeczoznawcy ppoż.; sprzeciw urząd może wnieść w ciągu 30 dni (art. 71 Prawa budowlanego).

Powiązane arkusze

AwizacjaFormularz kontaktowy

Sprzedajesz halę albo szukasz magazynu z najemcą?

Opisz obiekt albo to, czego szukasz: rodzaj (hala, park logistyczny, zakład, SBU, centrum danych, chłodnia), lokalizację, powierzchnię najmu i stan umów najmu. Odpowiemy na adres e-mail podany w formularzu.

Czego dotyczy sprawa

Administrator danych: GREAT IDEAS sp. z o.o., ul. Nowy Świat 33/13, 00-029 Warszawa. Dane z formularza służą do odpowiedzi na wiadomość, a przy drugiej zgodzie także do wysyłania informacji o ofertach. Masz prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wycofania zgody i skargi do Prezesa UODO. Szczegóły: polityka prywatności.