W skrócie
- Co sprzedaje:centrum danych sprzedaje moc IT w MW oraz ciągłość zasilania i chłodzenia, a dochód pochodzi z kolokacji albo z najmu budynku z mocą (powered shell).
- Wycena:z dochodu z kontraktów; stóp kapitalizacji, cen kolokacji za kW i kosztu budowy za MW raporty dla Polski nie podają.
- Rynek:na koniec 2025 r. centra danych w Polsce miały ponad 210 MW mocy operacyjnej, w tym 157 MW w regionie Warszawy.
- Moc:PSE nie wskazuje wolnej mocy odbiorczej w istniejących stacjach sieci przesyłowej; moc dla nowych odbiorców podaje w stacjach planowanych, dla 2031 r.
- Obowiązki:centra od 500 kW raportują co roku do 15 maja do bazy UE, m.in. PUE, którego średnia w Polsce wyniosła 1,55 wobec 1,36 w UE (2023).
Źródło: Cushman & Wakefield, EMEA Data Centre H2 2025 Update, stan na koniec 2025 r.
Źródło: PSE, Informacja o dostępności mocy przyłączeniowej do sieci przesyłowej, stan na 30 września 2026.
Czym jest centrum danych i kto kupuje
Centrum danych to budynek z salami serwerowymi, przyłączem i stacjami transformatorowymi, zasilaniem gwarantowanym (UPS), agregatami prądotwórczymi i chłodzeniem; jego wartość tworzą te instalacje i umowy z klientami, a nie kubatura. Kupują operatorzy centrów danych, fundusze infrastrukturalne i inwestorzy, którzy przejmują serwerownie firm w formule sale & leaseback, czyli sprzedaży z najmem zwrotnym.
Obiekt kolokacyjny udostępnia wielu klientom miejsce w szafach albo salach, korporacyjny służy jednej firmie, w budynku typu powered shell najemca sam urządza sale i instalacje IT, a obiekty brzegowe to małe centra blisko użytkowników.
Moc odróżnia obiekty lepiej niż powierzchnia: Data4 opisuje kampus w Jawczycach pod Warszawą jako 4 ha i docelowo do 60 MW, z 15 000 m² powierzchni IT. Według Cushman & Wakefield moc operacyjna regionu Warszawy wzrosła w 2025 r. o ok. 10%, do 157 MW, ale moc w budowie wyraźnie spadła przez dłuższe terminy przyłączenia, małą dostępność stacji i rosnące koszty budowy.
Źródło: Data4, komunikat z 9.04.2026, stan na 9 kwietnia 2026.
Źródło: Cushman & Wakefield, EMEA Data Centre H2 2025 Update, stan na koniec 2025 r.
Przepisy przeciwpożarowe nakazują stałe urządzenia gaśnicze tylko w ośrodkach przetwarzania danych o znaczeniu krajowym, a system sygnalizacji pożarowej w ośrodkach o zasięgu krajowym i wojewódzkim (§ 27–28 rozporządzenia MSWiA o ochronie przeciwpożarowej budynków). Przebudowa hali na centrum danych zmienia układ obciążeń i warunki bezpieczeństwa pożarowego, a art. 71 Prawa budowlanego uznaje taką zmianę działalności za zmianę sposobu użytkowania: potrzebne jest zgłoszenie z dwiema ekspertyzami, techniczną i przeciwpożarową.
Źródło: Rozporządzenie MSWiA o ochronie przeciwpożarowej budynków, § 27–28 (Dz.U. 2023 poz. 822), stan na 3 października 2026.
Ten fragment opisuje przepisy ogólnie i nie jest poradą prawną ani podatkową. Skutki dla konkretnej hali, zakładu czy transakcji sprawdź przed decyzją z prawnikiem albo doradcą podatkowym.
Jak zarabia centrum danych
Centrum danych zarabia na kontraktach, nie na czynszu za m²: operator kolokacyjny pobiera opłaty za udostępnioną moc albo szafy razem z zasilaniem, chłodzeniem i ochroną, a właściciel budynku typu powered shell – czynsz za budynek z mocą od jednego najemcy. Do tego dochodzą usługi łączności i rozliczenie energii.
Dla VAT kolokacja jest usługą: KIS uznała 29 stycznia 2026 r. udostępnienie miejsca na serwery z zasilaniem, chłodzeniem i ochroną za usługę złożoną niezwiązaną z nieruchomością. Dochód operatora pochodzi więc z działalności prowadzonej w budynku, a takie nieruchomości rozporządzenie o wycenie pozwala wyceniać metodą zysków, gdy dochodu nie da się ustalić z czynszów (§ 10).
Źródło: Interpretacja KIS 0114-KDIP1-2.4012.747.2025.2.AP, stan na 29 stycznia 2026.
Klient płaci też za ciągłość działania. Uptime Institute opisuje ją poziomami: w Tier III każdy element i tor zasilania da się wyłączyć planowo bez przerwy w pracy, a w Tier IV awaria jednego elementu nie przerywa pracy; certyfikaty wydaje się osobno dla projektu, obiektu i eksploatacji. Umowy z klientami określają poziom usług (SLA): dostępność zasilania i chłodzenia, przerwy techniczne i kary, a od limitu kar zależy, ile dochodu jest naprawdę pewne.
Źródło: Uptime Institute, Tier Certification, stan na 3 października 2026.
Im mniejszą część narzutu na chłodzenie i straty operator może przenieść na klientów, tym silniej efektywność energetyczna obiektu wpływa na jego marżę (przykład w sekcji 4).
Jak rynek wycenia centrum danych
Centrum danych wycenia się z kontraktów: stabilny dochód operacyjny netto (NOI) z najmu albo z usług dzieli się przez stopę kapitalizacji albo dyskontuje, a moc IT w MW służy do porównań i do liczenia kosztu odtworzenia. Wycena za m² zawodzi, bo dwie sale tej samej powierzchni mogą mieć zupełnie inną moc zasilania i chłodzenia.
Danych do wyceny porównawczej w Polsce brakuje: publicznie dostępne raporty nie podają stóp kapitalizacji centrów danych, cen kolokacji za kW ani kosztu budowy za MW. Stopę rzeczoznawca wyprowadza z transakcji podobnymi obiektami, a gdy w okolicy ich nie ma, rozporządzenie w sprawie wyceny nieruchomości pozwala mu sięgnąć po dane z całego regionu albo kraju (§ 3 ust. 3); stopy magazynów o najniższym ryzyku (6,25–6,40% w 2026 r.) nie przenosi się wprost, bo ryzyko kontraktów i techniki jest inne.
Źródło: Rozporządzenie w sprawie wyceny nieruchomości, § 3, § 10–12, § 26 (Dz.U. 2023 poz. 1832), stan na 3 października 2026.
Źródło: Cushman & Wakefield, DNA of Real Estate Europe Q2 2026; Knight Frank, I kw. 2026, stan na 30 czerwca 2026.
Koszt odtworzenia liczy się osobno dla budynku i dla instalacji, bo zasilanie i chłodzenie starzeją się szybciej niż konstrukcja; rzeczoznawca pomniejsza każdą część o stopień zużycia, a gdy to uzasadnione, uwzględnia też zużycie funkcjonalne (§ 26): sala zaprojektowana dla małej mocy na szafę traci wartość, gdy klienci potrzebują więcej kW.
Centra danych w Polsce: wskaźniki ze źródeł publicznych
| Wskaźnik | Wartość | Stan |
|---|---|---|
| Moc operacyjna, Polska (C&W) | ponad 210 MW | koniec 2025 |
| Moc operacyjna, region Warszawy (C&W) | 157 MW | koniec 2025 |
| Projekty w budowie i planowane, region Warszawy (C&W) | prawie 160 MW | koniec 2025 |
| Centra danych w Polsce (szacunek KE) / raportujące do bazy UE | 87 / 36 | 2023 |
| Moc IT i zużycie energii raportujących centrów | 59,05 MW; 276,55 GWh | 2023 |
| Średnie PUE w Polsce (ważone zużyciem energii) | 1,55 | 2023 |
| Średnie PUE w UE | 1,36 | 2023 |
| PUE w Polsce: 100–500 kW / 0,5–1 MW / 1–2 MW / 2–10 MW | 1,63 / 1,69 / 1,56 / 1,41 | 2023 |
| PUE pierwszego budynku kampusu Data4 (deklaracja operatora) | 1,27 | 2026 |
Źródło: Komisja Europejska, ocena efektywności energetycznej centrów danych w UE (2025), stan na rok 2023.
Źródło: Cushman & Wakefield, EMEA Data Centre H2 2025 Update, stan na koniec 2025 r.
Źródło: Data4, komunikat z 9.04.2026, stan na 9 kwietnia 2026.
W kalkulatorze wartości magazynu centrum danych policzysz z pola „NOI z kontraktów”, które zastępuje pola czynszu; koszt budowy wpisz z kosztorysu, bo publicznego wskaźnika za MW nie ma.
Na co uważać: due diligence
Moc dla centrum danych daje operator sieci: przyłączenie do sieci dystrybucyjnej – operator systemu dystrybucyjnego (OSD), do sieci przesyłowej – PSE, na podstawie warunków przyłączenia ważnych rok i umowy o przyłączenie, w której zapisuje się moc przyłączeniową. Czas zwiększenia mocy zależy od wolnej mocy w sieci: PSE na 30 września 2026 r. nie wskazuje wolnej mocy odbiorczej w istniejących stacjach sieci przesyłowej, a moc dla nowych odbiorców podaje w stacjach planowanych, dla 2031 r.
W 2025 r. przedsiębiorstwa energetyczne odmówiły wydania warunków przyłączenia 4 897 razy, na 107 022,85 MW, najczęściej w mazowieckim (785 odmów, 14 150,64 MW). URE nie oddziela odbiorców od wytwórców, a u pięciu największych operatorów 2 940 odmów dotyczyło wytwórców. Jak przed zakupem gruntu ocenić dostępną moc i odległość od głównego punktu zasilającego, opisuje artykuł o mediach i mocy dla działek przemysłowych.
Źródło: URE, sprawozdanie Prezesa URE za 2025 r., stan na rok 2025.
ProtokółCentrum danych: co sprawdzić przed zakupem
-
Moc przyłączeniowa i liczba niezależnych przyłączy
- Gdzie
- Umowy o przyłączenie, schemat zasilania
- Sygnał ostrzegawczy
- Jedno przyłącze; warunki przyłączenia starsze niż rok bez umowy
-
Umowy na zwiększenie mocy
- Gdzie
- Umowy o przyłączenie, pozwolenia na budowę
- Sygnał ostrzegawczy
- Brak zawiadomienia o ostatecznym pozwoleniu w 24 miesiące: umowa wygasa
-
Moc umowna i przekroczenia
- Gdzie
- Umowa dystrybucyjna, faktury z 12–24 miesięcy
- Sygnał ostrzegawczy
- Opłaty za przekroczenie mocy umownej (§ 53 rozporządzenia taryfowego)
-
Tory zasilania, UPS i redundancja
- Gdzie
- Dokumentacja powykonawcza, certyfikaty Uptime Institute
- Sygnał ostrzegawczy
- Poziom Tier deklarowany bez certyfikatu projektu albo obiektu
-
Agregaty prądotwórcze
- Gdzie
- Dokumentacja, ewidencja godzin pracy, decyzje środowiskowe
- Sygnał ostrzegawczy
- Nie wiadomo, czy agregaty wymagały zgłoszenia; ustal to z doradcą środowiskowym
-
Zbiorniki paliwa
- Gdzie
- Decyzje UDT, dokumentacja zbiorników
- Sygnał ostrzegawczy
- Zbiornik ponad 1 000 dm³ na ciecz o temperaturze zapłonu do 61°C bez decyzji UDT
-
Chłodzenie i F-gazy
- Gdzie
- Karty urządzeń w Centralnym Rejestrze Operatorów, protokoły kontroli szczelności
- Sygnał ostrzegawczy
- Brak kart; czynnik o GWP ≥ 2 500, którym nie wolno już serwisować urządzeń chłodniczych (od 2025 r.) ani klimatyzacji (od 2026 r., z wyjątkami)
-
Gaszenie gazem
- Gdzie
- Karta systemu w CRO, protokoły
- Sygnał ostrzegawczy
- Rozbudowa na urządzeniach z F-gazami, których od 2025 r. nie wolno wprowadzać, chyba że wymaga tego bezpieczeństwo
-
Raport do bazy UE
- Gdzie
- Potwierdzenia złożenia, dane o PUE i zużyciu energii
- Sygnał ostrzegawczy
- Obiekt od 500 kW bez raportu za 2025 r. (termin 15 maja 2026 r.)
-
Umowy z klientami i trasy światłowodów
- Gdzie
- Umowy kolokacji i najmu, księga wieczysta (dział III)
- Sygnał ostrzegawczy
- Kary bez limitu; wypowiedzenie przy zmianie właściciela; kable bez służebności przesyłu
Źródło: Prawo energetyczne, art. 7 (zmiana Dz.U. 2026 poz. 516); rozporządzenie taryfowe (Dz.U. 2026 poz. 1182), stan na 2 października 2026.
Źródło: Rozporządzenie (UE) 2024/573 (F-gazy), art. 5, 13, zał. IV, stan na 3 października 2026.
Źródło: Rozporządzenie RM o urządzeniach pod dozorem (Dz.U. 2012 poz. 1468), stan na 3 października 2026.
W raporcie do bazy UE PUE liczy się jako energię całego obiektu podzieloną przez energię IT. Centra ponad 1 MW mają według dyrektywy 2023/1791 wykorzystywać ciepło odpadowe, chyba że wykażą, że to technicznie lub ekonomicznie niewykonalne; termin wdrożenia minął 11 października 2025 r., a polska ustawa nie ma jeszcze przepisów o centrach danych. Pozostałe obszary zawiera lista kontrolna.
Źródło: Rozporządzenie delegowane (UE) 2024/1364, art. 1, 3, 5, zał. III, stan na 3 października 2026.
Źródło: Dyrektywa (UE) 2023/1791, art. 26 i 36, stan na 3 października 2026.
Ten fragment opisuje przepisy ogólnie i nie jest poradą prawną ani podatkową. Skutki dla konkretnej hali, zakładu czy transakcji sprawdź przed decyzją z prawnikiem albo doradcą podatkowym.
Finansowanie
Bank sprawdza dwa wskaźniki: LtV (ile kredytu przypada na wartość zabezpieczenia) i DSCR (czy dochód pokrywa raty z odsetkami), a zabezpieczeniem kredytu na centrum danych może być hipoteka i przelew wierzytelności z umów z klientami. Rekomendacja S przewiduje LtV nie wyższe niż 75%, a 80% przy dodatkowym zabezpieczeniu, dla nieruchomości przychodowych, z dochodem z czynszu albo sprzedaży, i nie podaje progów DSCR ani ICR.
Źródło: KNF, Rekomendacja S, rek. 15.7–15.8, stan na 3 października 2026.
Budynek z mocą wynajęty operatorowi to nieruchomość przychodowa, a serwerownia używana przez firmę na własne potrzeby – nieruchomość „pozostała”, dla której limit LtV nie jest obowiązkowy. Centrum kolokacyjne z dochodem z usług kwalifikuje się z bankiem przed wnioskiem. Klient nie musi zgadzać się na przelew należności z jego umowy na bank, chyba że umowa kolokacji przelew wyłącza (art. 509 i 514 KC).
Źródło: Kodeks cywilny, art. 509, 514; ustawa o CIT, art. 17b, stan na 2 października 2026.
W danych NBP o kredytach na nieruchomości komercyjne centrów danych się nie wyodrębnia. Firma, która chce uwolnić kapitał z serwerowni, może ją sprzedać i odnająć albo sfinansować leasingiem nieruchomości: opłaty są kosztem korzystającego, gdy umowa trwa minimum 5 lat, a łączne opłaty netto pokrywają wartość początkową (art. 17b ustawy o CIT).
Źródło: NBP, Informacja o rynku nieruchomości w II kw. 2026 r., s. 7–8, stan na II kw. 2026.
Ten fragment opisuje przepisy ogólnie i nie jest poradą prawną ani podatkową. Skutki dla konkretnej hali, zakładu czy transakcji sprawdź przed decyzją z prawnikiem albo doradcą podatkowym.
Prawo i podatki
Budynek centrum danych gmina opodatkuje od metra powierzchni użytkowej (górna granica: 35,53 zł w 2026 r., 36,49 zł w 2027 r.), a budowle stawką 2% wartości. Od 2025 r. instalacje zapewniające użytkowanie budynku należą do budynku, a ustawowy wykaz budowli nie wspomina o UPS, agregatach ani urządzeniach chłodniczych; jak je zakwalifikować, rozstrzyga się z doradcą przed złożeniem deklaracji.
Budowlami są m.in. zbiorniki (także paliwa), linie kablowe, drogi, place i ogrodzenia oraz urządzenia budowlane, czyli przyłącza i urządzenia techniczne niezbędne do użytkowania budynku; według rządowego uzasadnienia zmian instalacje w budynku nie są odrębnym przedmiotem opodatkowania.
Źródło: Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych, art. 1a, 4–5, zał. nr 4; M.P. 2025 poz. 726 i M.P. 2026 poz. 741, stan na 3 października 2026.
Źródło: Uzasadnienie projektu zmian (druk sejmowy nr 741), stan na 15 października 2024.
Sprzedaż budynku centrum danych podlega tym samym zasadom VAT co sprzedaż hali: zwolnienie, gdy minęły 2 lata od pierwszego zasiedlenia, możliwość wyboru stawki 23% (stan na 3 października 2026 r.) przez czynnych podatników VAT i 2% PCC przy dostawie zwolnionej. VAT od kolokacji, która według KIS jest usługą, rozlicza się według siedziby klienta (art. 28b).
Źródło: Ustawa o VAT, art. 28b, art. 43 ust. 1 pkt 10 i ust. 10–11 (Dz.U. 2026 poz. 1263), stan na 3 października 2026.
Podatek od przychodów z budynków (art. 24b ustawy o CIT; miesięczna stawka 0,035% od nadwyżki wartości początkowej budynków powyżej 10 mln zł) obejmuje budynki oddane do używania w najmie, dzierżawie albo umowie podobnej, więc dotyczy budynku typu powered shell. Czy obejmuje przychód z kolokacji, którą KIS traktuje jako usługę, potwierdź interpretacją indywidualną.
Źródło: Ustawa o CIT, art. 24b (Dz.U. 2026 poz. 554), stan na 3 października 2026.
Ten fragment opisuje przepisy ogólnie i nie jest poradą prawną ani podatkową. Skutki dla konkretnej hali, zakładu czy transakcji sprawdź przed decyzją z prawnikiem albo doradcą podatkowym.
Jak sprzedać dyskretnie
Centrum danych sprzedaje się dyskretnie na dwa sposoby: firma sprzedaje serwerownię inwestorowi i odnajmuje ją razem z umową na moc, albo operator sprzedaje obiekt z umowami klientów. Plany sal, schematy zasilania i opis zabezpieczeń pokazuje się dopiero kupującym z krótkiej listy, którzy podpisali umowę o poufności (NDA).
Ministerstwo Finansów nie uznaje sprzedaży z najmem zwrotnym za zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, bo jej celem jest finansowanie sprzedającego, a KIS traktuje sprzedaż i najem zwrotny jako dwie odrębne czynności opodatkowane VAT, z prawem kupującego do odliczenia (interpretacje z 2023, 2025 i 2026 r.). W miesiącu zbycia budynku podatek z art. 24b płaci tylko sprzedający.
Źródło: Interpretacja KIS 0111-KDIB3-3.4012.356.2025.4.MPU, stan na 8 września 2025.
Gdy operator sprzedaje spółkę zamiast budynku, kupujący płaci 1% PCC od ceny udziałów. Jeśli spółka jest nieruchomościowa, pobiera 19% zaliczki od nierezydenta sprzedającego udziały dające co najmniej 5% głosów, ale w spółce działającej definicja wymaga, by co najmniej 60% przychodów pochodziło m.in. z najmu albo zbycia nieruchomości, co przy kolokacji trzeba policzyć (art. 4a pkt 35, art. 26aa ustawy o CIT).
Źródło: Ustawa o PCC, art. 7; ustawa o CIT, art. 4a pkt 35, art. 24b ust. 4, art. 26aa, stan na 3 października 2026.
Przed rozmowami sprawdź, czy klienci mogą odejść przy zmianie właściciela albo kontroli, bo to obniża pewność dochodu. Do elektronicznego zbioru dokumentów (data room) trafiają umowy o przyłączenie i dystrybucyjne, faktury za energię z 12–24 miesięcy, dane z raportów do bazy UE (Komisja publikuje je tylko zbiorczo), umowy z klientami, certyfikaty, karty urządzeń w CRO, decyzje UDT i książka obiektu.
Ten fragment opisuje przepisy ogólnie i nie jest poradą prawną ani podatkową. Skutki dla konkretnej hali, zakładu czy transakcji sprawdź przed decyzją z prawnikiem albo doradcą podatkowym.
Gdzie szukać takich ofert
Rynek centrów danych w Polsce jest mały i skupiony: Komisja Europejska szacowała go na 87 obiektów, a region Warszawy ma blisko trzy czwarte mocy operacyjnej kraju (157 z ponad 210 MW według Cushman & Wakefield). Sprzedają operatorzy, deweloperzy budujący pod najemcę i firmy, które chcą się pozbyć własnej serwerowni; kupują operatorzy, fundusze infrastrukturalne i inwestorzy najmu zwrotnego.
O obiektach na sprzedaż kupujący dowiaduje się od operatorów, doradców i właścicieli serwerowni, z którymi rozmawia wcześniej.
Sprzedaż centrum danych prowadzi się z krótką listą kupujących, bo dokumenty obiektu zawierają dane o klientach i zabezpieczeniach.
Pytania i odpowiedzi
Jak wycenia się centrum danych: za m², za MW czy z kontraktów?
Z kontraktów: rzeczoznawca kapitalizuje albo dyskontuje stabilny dochód z najmu budynku z mocą albo z usług kolokacji. Megawaty mocy IT pozwalają porównać obiekty i policzyć koszt odtworzenia, a powierzchnia sali mówi niewiele, bo nie pokazuje, ile sprzętu da się w niej zasilić i schłodzić.
Co to jest PUE i ile wynosi w Polsce?
PUE to stosunek energii zużytej przez całe centrum danych do energii zużytej przez sprzęt IT. Według Komisji Europejskiej średnie PUE raportujących centrów z Polski wyniosło za 2023 r. 1,55, a w UE 1,36: przy 1,55 na każdą kilowatogodzinę dla serwerów przypada 0,55 kWh na chłodzenie i straty.
Które centra danych muszą raportować do bazy UE?
Te, w których zainstalowana infrastruktura IT ma zapotrzebowanie na moc co najmniej 500 kW. Operator przekazuje dane za poprzedni rok, m.in. PUE, do 15 maja każdego roku, a Komisja publikuje je tylko zbiorczo. Polska ustawa o efektywności energetycznej nie ma jeszcze przepisów o centrach danych.
Czy kolokacja to najem w rozumieniu VAT?
Nie. Krajowa Informacja Skarbowa uznała 29 stycznia 2026 r., że udostępnienie miejsca na serwery z zasilaniem, chłodzeniem i ochroną to usługa złożona niezwiązana z nieruchomością, więc miejsce świadczenia ustala się według siedziby klienta (art. 28b ustawy o VAT). Interpretacja wiąże tylko wnioskodawcę.
Co się stanie z umową o przyłączenie, jeśli budowa centrum się opóźni?
Od 30 kwietnia 2026 r. umowa o przyłączenie przy napięciu ponad 1 kV przestaje obowiązywać, gdy przyłączany nie zawiadomi operatora w ciągu 24 miesięcy, że ma ostateczne pozwolenie na budowę; termin można przedłużyć o 24 miesiące za zabezpieczeniem 60 zł/kW. Od 16 października 2026 r. podobne reguły obejmą umowy zawarte wcześniej.
Czy UPS, agregaty i chłodzenie płacą podatek od nieruchomości jak budowle?
Wykaz budowli w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych tych urządzeń nie wymienia, a od 2025 r. instalacje zapewniające użytkowanie budynku są jego częścią; budowlami są natomiast m.in. zbiorniki paliwa. Kwalifikację urządzeń ustal z doradcą podatkowym przed złożeniem deklaracji.