W skrócie
- Wycena:NOI po wynajęciu pustostanu podzielone przez stopę kapitalizacji, minus koszt wynajęcia; rezerwę gruntu wycenia się osobno.
- WAULT:WAULT liczy się do końca umów i do pierwszej opcji wypowiedzenia; krótki WAULT i umowy wygasające w jednym roku podnoszą stopę.
- Rynek:pustostan magazynów wynosił w połowie 2026 r. 6,1–6,6%, a stopy prime 6,25–6,40%.
- Transakcja:park kupuje się jako spółkę celową (1% PCC od udziałów, przejęte zobowiązania spółki) albo jako nieruchomość (VAT albo 2% PCC).
- Infrastruktura:drogi, place, zbiornik i pompownia przeciwpożarowa oraz stacja transformatorowa obsługują kilka hal, więc sprawdza się ich własność i umowy o kosztach.
Źródło: Cushman & Wakefield, Savills, NBP: dane za II kw. 2026, stan na II kw. 2026.
Czym jest park logistyczny i kto go kupuje
Park logistyczny to kilka hal na wspólnym terenie, z wieloma najemcami i wspólną infrastrukturą: drogami wewnętrznymi, placami, zbiornikiem i pompownią tryskaczową, stacją transformatorową i portiernią. Buduje się go fazami, więc sprzedaje w całości, po jednej fazie albo z rezerwą gruntu pod kolejne hale.
Zasób nowoczesnej powierzchni magazynowej wynosił w połowie 2026 r. 38 mln m²; ok. jedna piąta przypada na region Warszawy (7,58 mln m²), a 53% na Górny Śląsk, Polskę Centralną, Wrocław i Poznań. W budowie było 1,3 mln m², średnio w 61% zabezpieczonych umowami przednajmu.
Źródło: Savills, Warehouse and Industrial Market in Poland H1 2026, s. 2–5, stan na I półrocze 2026.
Najemcami parków są operatorzy logistyczni, sieci handlowe, firmy handlu internetowego i lekka produkcja; w portfelu MLP Group obłożenie wynosiło w połowie 2026 r. 95%, a WAULT ok. 7,3 roku. Kupują fundusze i inwestorzy instytucjonalni: w II kwartale 2026 r. Ares Management kupił portfel SIM (284 300 m² w pięciu lokalizacjach), a EQT Exeter HiPark w Rzepinie (52 000 m²).
Źródło: MLP Group, raport półroczny za I półrocze 2026 r., s. 13, stan na 30 czerwca 2026.
Źródło: Cushman & Wakefield, Marketbeat Poland Industrial Market Q2 2026, s. 6, stan na II kw. 2026.
Jak zarabia park
Park zarabia czynszami wielu najemców, a koszty wspólnej infrastruktury pokrywają opłaty eksploatacyjne: najemcy płacą zaliczki, a właściciel rozlicza je raz w roku i zwraca nadpłaty albo pobiera niedopłaty. Udział najemcy w kosztach wspólnych liczy się zwykle według jego powierzchni najmu (GLA).
Źródło: Chambers, Real Estate 2026 – Poland; DLA Piper REALWORLD, Commercial leases, stan na 7 maja 2026.
Część kosztów zostaje u właściciela: koszty niepodlegające refakturze rosną z każdym pustym modułem, bo za niewynajętą powierzchnię opłat nie ma komu przenieść. NBP odnotowuje też rosnące znaczenie renegocjacji umów najmu.
Źródło: NBP, Raport o sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w 2025 r., s. 51, stan na koniec 2025 r.
Park ponosi stały koszt rotacji: prowizje agentów, zachęty i okres bez najemcy między umowami. W 2025 r. właściciele magazynów dawali najczęściej 1–1,5 miesiąca bez czynszu na każdy rok najmu, a w podrynkach z wysokim pustostanem więcej.
Źródło: AXI IMMO, Rynek magazynowy w Polsce I połowa 2025, s. 11, stan na I półrocze 2025.
Rezerwa gruntu zarabia dopiero po zabudowie, ale ma wartość od razu: rzeczoznawcy MLP Group wyceniają rezerwy porównawczo, w Polsce w 2026 r. od 27 do 378 €/m² (ok. 118–1 654 zł/m²). Nową fazę ocenia się wskaźnikiem yield on cost, czyli NOI do kosztu inwestycji z gruntem; MLP Group oczekuje dla projektów w budowie co najmniej 12,4%.
Źródło: MLP Group, raport półroczny za I półrocze 2026 r., s. 13 i nota 11.2, stan na 30 czerwca 2026.
Jak rynek wycenia park
WAULT, czyli średni okres do końca umów ważony czynszem, wpływa na cenę parku przez stopę kapitalizacji: krótki WAULT, umowy wygasające w jednym roku i dominujący najemca podnoszą stopę, a więc obniżają wartość. Liczy się go dwa razy, do końca umów i do pierwszej możliwości wypowiedzenia, bo opcja wcześniejszego wyjścia skraca pewny dochód tak samo jak koniec umowy.
Według Cushman & Wakefield najłatwiej sprzedają się obiekty z długim najmem, a ustabilizowane obiekty z wieloma najemcami i WAULT rzędu 5 lat są mniej płynne, bo część kupujących oczekuje wyższych stóp zwrotu. Wytyczne EPRA zalecają ujawniać oba okresy oraz czynsz umów wygasających w pierwszym i drugim roku i w latach 3–5.
Źródło: C&W, Marketbeat Q2 2026, s. 6; EPRA, Best Practices Recommendations, s. 38, stan na II kw. 2026.
Wartość parku liczy się z dochodu ustabilizowanego, czyli po wynajęciu pustostanu, a od wyniku odejmuje koszt dojścia do stabilizacji; budynki w budowie wycenia się metodą pozostałościową, a rezerwy gruntu porównawczo. Tak opisuje wycenę swojego portfela MLP Group: dziesięcioletnia prognoza przepływów z kosztami ponownego wynajmu i wartość końcowa z kapitalizacji ustabilizowanego dochodu (rozporządzenie o wycenie nazywa to dyskontowaniem strumieni dochodów, § 12).
Źródło: MLP Group, raport półroczny I półrocze 2026, nota 11; rozporządzenie w sprawie wyceny nieruchomości, Dz.U. 2023 poz. 1832, stan na 30 czerwca 2026.
Rynki magazynowe według Savills: zasób, pustostan i czynsze nominalne
| Rynek | Zasób [m²] | Pustostan | Czynsze nominalne [€/m²/mies.] |
|---|---|---|---|
| Warszawa – strefa miejska | 1 449 300 | 6,4% | 5,50–6,75 |
| Warszawa – strefa II | 6 134 600 | 6,9% | 4,00–5,50 |
| Górny Śląsk | 6 338 300 | 7,0% | 3,95–5,25 |
| Polska Centralna | 5 193 000 | 5,1% | 3,60–4,50 |
| Wrocław | 4 698 800 | 5,1% | 4,10–4,80 |
| Poznań | 3 764 100 | 5,9% | 4,20–4,75 |
| Polska Zachodnia | 2 384 100 | 9,3% | 3,80–4,30 |
| Trójmiasto | 1 963 300 | 5,8% | 4,30–5,70 |
| Szczecin | 1 427 500 | 2,3% | 4,10–4,80 |
| Kraków | 1 198 400 | 4,8% | 5,00–5,90 |
| Polska Wschodnia | 1 295 700 | 9,8% | 4,00–5,25 |
| Bydgoszcz i Toruń | 976 300 | 8,5% | 4,00–4,40 |
| Opole | 492 200 | 1,1% | 4,00–4,30 |
| Pozostałe | 692 900 | 8,2% | 3,80–4,30 |
Źródło: Savills, Warehouse and Industrial Market in Poland H1 2026, s. 10, stan na I półrocze 2026.
Czynsze nominalne to stawki przed zachętami; 4,00 € to ok. 17,50 zł, a 5,50 € ok. 24,06 zł za m² miesięcznie (1 € = 4,3745 zł, kurs średni NBP z 2.10.2026 r.). Stopy prime: 6,25% dla magazynów wynajętych wielu najemcom (Knight Frank, I kwartał 2026 r.) i 6,40% dla strefy II Warszawy (C&W, II kwartał). Na porównywalnym portfelu MLP Group stopa w wycenach spadła z 7,15% na koniec 2024 r. do 6,72% na koniec 2025 r.
Źródło: Knight Frank, Rynek inwestycyjny – I kwartał 2026, s. 2–3, stan na I kw. 2026.
Źródło: MLP Group, Skonsolidowane sprawozdanie zarządu za 2025 r., s. 37, stan na 31 grudnia 2025.
Park z pustostanem przeliczysz w kalkulatorze wartości magazynu, wpisując pustostan jako stały odsetek powierzchni; profil wygasania umów i koszt wynajęcia oceń osobno, jak w przykładzie.
Na co uważać: due diligence
W parku sprawdza się to, czego nie ma w pojedynczej hali: wiele ksiąg wieczystych i działek, dojazd do faz przez drogi wewnętrzne, urządzenia obsługujące kilka hal i profil wygasania umów wielu najemców. Sygnałem ostrzegawczym jest infrastruktura wspólna na działce spoza transakcji albo bez umowy o korzystaniu i podziale kosztów.
ProtokółPark logistyczny: co sprawdzić przed umową przedwstępną
-
Księgi wieczyste i działki faz
- Gdzie
- Odpisy z EKW, mapa ewidencyjna, pozwolenia na budowę
- Sygnał ostrzegawczy
- Droga, zbiornik albo stacja transformatorowa na działce, której transakcja nie obejmuje
-
Drogi wewnętrzne i służebności
- Gdzie
- Dział III ksiąg, umowy między właścicielami faz
- Sygnał ostrzegawczy
- Dojazd do fazy przez działkę innej spółki bez służebności
-
Urządzenia wspólne i drogi pożarowe
- Gdzie
- Umowy o korzystaniu, regulamin kosztów, protokoły prób pomp, instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
- Sygnał ostrzegawczy
- Zbiornik, pompownia albo trafostacja kilku hal bez umowy; drogi pożarowe zastawione naczepami
-
Fazy a decyzje
- Gdzie
- Pozwolenia, zawiadomienia o zakończeniu budowy, stanowiska straży pożarnej
- Sygnał ostrzegawczy
- Faza użytkowana bez zawiadomienia nadzoru; niewykonane uwagi straży
-
Profil wygasania i koncentracja
- Gdzie
- Zestawienie najemców (rent roll), umowy z opcjami
- Sygnał ostrzegawczy
- Wiele umów kończących się w jednym roku; dominujący najemca; opcje wcześniejszego wyjścia
-
Rozliczenia opłat eksploatacyjnych
- Gdzie
- Rozliczenia roczne, budżety, korespondencja z najemcami
- Sygnał ostrzegawczy
- Nadpłaty do zwrotu; nieobciążone niedopłaty; spór o klucz podziału
-
Gwarancje dewelopera i wykonawców
- Gdzie
- Umowa z generalnym wykonawcą, dokumenty gwarancji, rejestr usterek
- Sygnał ostrzegawczy
- Rękojmia wyłączona; gwarancje bez prawa przeniesienia
-
Moc i decyzje dla rozbudowy
- Gdzie
- Umowy o przyłączenie, decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach
- Sygnał ostrzegawczy
- Umowa przyłączeniowa zagrożona wygaśnięciem; decyzja środowiskowa bliska 6 lat
-
Zarządca i certyfikaty
- Gdzie
- Umowa o zarządzanie, certyfikat BREEAM albo LEED
- Sygnał ostrzegawczy
- Brak prawa wypowiedzenia przy sprzedaży; certyfikat po dacie ważności
Prawa z gwarancji wykonawców przechodzą na kupującego przelewem, jeśli umowa gwarancji tego nie wyłącza; rękojmię za wady nieruchomości (5 lat od wydania) przedsiębiorcy mogą między sobą wyłączyć, chyba że wadę podstępnie zatajono (art. 558, 568 i 577 KC). Certyfikat BREEAM jest umowny, nie urzędowy, a w wersji In-Use ma 3-letnią ważność.
Źródło: Kodeks cywilny, t.j. Dz.U. 2026 poz. 795; BRE Global, BREEAM In-Use International V6, stan na 3 października 2026.
Moc przyłączeniowa dla kolejnej fazy może przepaść: od 30.04.2026 r. umowa o przyłączenie powyżej 1 kV wygasa z mocy prawa, jeśli w 24 miesiące przyłączany nie zawiadomi operatora sieci o ostatecznym pozwoleniu na budowę, a od 16.10.2026 r. termin 30 miesięcy obejmie umowy z ostatnich 48 miesięcy. Zabudowa magazynowa od 1 ha powierzchni zabudowy (0,5 ha na obszarach chronionych) to przedsięwzięcie mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, a decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dołącza się do wniosku o pozwolenie na budowę najpóźniej 6 lat po uzyskaniu przez nią ostateczności.
Źródło: Ustawa o zmianie Prawa energetycznego, Dz.U. 2026 poz. 516; rozporządzenie RM w sprawie przedsięwzięć, § 3 ust. 1 pkt 54; ustawa o ocenach oddziaływania na środowisko, art. 72, stan na 3 października 2026.
Pełny protokół do druku zawiera lista kontrolna.
Ten fragment opisuje przepisy ogólnie i nie jest poradą prawną ani podatkową. Skutki dla konkretnej hali, zakładu czy transakcji sprawdź przed decyzją z prawnikiem albo doradcą podatkowym.
Finansowanie
Zakup parku finansuje się kredytem dla spółki celowej, która jest właścicielem nieruchomości, a kowenanty umowy kredytu wyznaczają najwyższe LTV (kredyt do wartości) i najniższe DSCR oraz ICR, czyli pokrycie obsługi długu i odsetek dochodem z najmu. Rekomendacja S KNF zaleca LTV najwyżej 75% w dniu udzielenia kredytu na nieruchomość przychodową, także będącą w budowie, a progów DSCR i ICR nie podaje.
Źródło: KNF, Rekomendacja S, rekomendacje 15.7–15.8, stan na 3 października 2026.
Pakiet zabezpieczeń portfela parków opisuje MLP Group: hipoteki łączne, zastawy na udziałach spółek, oświadczenia o poddaniu się egzekucji, przelew praw z polis i umów najmu oraz podporządkowanie wierzytelności. Kupujący sprawdza, czy bank sprzedającego wyda na dzień transakcji list zwalniający hipoteki, zastawy i przelew czynszów.
Źródło: MLP Group, raport półroczny za I półrocze 2026 r., s. 131, stan na 30 czerwca 2026.
Po wynajęciu pustostanu rośnie NOI, a z nim wartość, więc ustabilizowany park można refinansować wyższym kredytem przy tym samym LTV. W kredytach na magazyny i budynki przemysłowe udział zagrożonych (faza 3) wynosił w połowie 2026 r. 2,2%, wobec 5,5% w biurowych i 7,1% w handlowych.
Źródło: NBP, Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości w II kw. 2026 r., s. 8, stan na II kw. 2026.
Prawo i podatki
Nieruchomość czy udziały
Park kupuje się jako nieruchomość (asset deal) albo przez udziały spółki celowej (share deal). Przy udziałach kupujący płaci 1% PCC od ich wartości i przejmuje spółkę z jej zobowiązaniami i historią podatkową, a przy nieruchomości płaci VAT z prawem odliczenia albo 2% PCC i co do zasady nie odpowiada za długi sprzedającego.
Jeśli spółka jest spółką nieruchomościową w rozumieniu art. 4a pkt 35 ustawy o CIT (m.in. co najmniej 50% aktywów to nieruchomości w Polsce warte ponad 10 mln zł), a nierezydent zbywa udziały z co najmniej 5% głosów, spółka jako płatnik wpłaca 19% zaliczki na podatek (art. 26aa).
Źródło: Ustawa o PCC, t.j. Dz.U. 2026 poz. 191, art. 7; ustawa o CIT, t.j. Dz.U. 2026 poz. 554, stan na 3 października 2026.
Zorganizowana część przedsiębiorstwa
Sprzedaż parku z umowami najmu jest zwykle dostawą towarów, a nie zbyciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Dyrektor KIS uznał tak 17.07.2026 r. dla centrum logistycznego z dwoma budynkami, pompownią i portiernią, którego sprzedająca spółka bez pracowników rozwiązała przed sprzedażą umowę o zarządzanie nieruchomością; strony wybrały opodatkowanie VAT.
Gdyby transakcję uznano za ZCP, kupujący zapłaci 2% PCC od nieruchomości i odpowie solidarnie za zaległości podatkowe sprzedającego do wartości nabytej części, poza zaległościami niewykazanymi w zaświadczeniu z art. 306g Ordynacji podatkowej (art. 112). Nową fazę sprzedaną w ciągu 2 lat od pierwszego zasiedlenia opodatkowuje się VAT obowiązkowo, a taka dostawa nie podlega PCC (interpretacja KIS z 18.09.2026 r.).
Źródło: Dyrektor KIS, 0111-KDIB3-2.4012.396.2026.3.MN, stan na 17 lipca 2026.
Źródło: Dyrektor KIS, 0111-KDIB2-3.4014.322.2026.5.BZ; Ordynacja podatkowa, art. 112, stan na 18 września 2026.
Podatek od infrastruktury parku
Drogi wewnętrzne, wjazdy i zjazdy, place postojowe i składowe, ogrodzenia, oświetlenie zewnętrzne, linie kablowe, zbiorniki i wagi są budowlami wymienionymi w zał. nr 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, opodatkowanymi do 2% wartości rocznie. Podstawą jest wartość początkowa do amortyzacji z 1 stycznia, niepomniejszona o odpisy, a od nowej fazy podatek płaci się od 1 stycznia roku po zakończeniu budowy.
Źródło: Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych, t.j. Dz.U. 2025 poz. 707, art. 4–6 i zał. nr 4, stan na 3 października 2026.
Ten fragment opisuje przepisy ogólnie i nie jest poradą prawną ani podatkową. Skutki dla konkretnej hali, zakładu czy transakcji sprawdź przed decyzją z prawnikiem albo doradcą podatkowym.
Jak sprzedać dyskretnie
Park sprzedaje się w całości albo po jednej fazie, jako nieruchomość albo przez udziały spółki celowej; opis dostaje krótka lista inwestorów, a rent roll, umowy i rozliczenia — ci, którzy podpiszą umowę o poufności. Zgody najemców na sprzedaż przepisy nie wymagają, bo umowy przechodzą na nabywcę; potrzebna jest dopiero przy przenoszeniu obowiązku zwrotu kaucji.
Fazę w budowie można sprzedać przed ukończeniem w umowie forward funding albo forward purchase, w której kupujący płaci w transzach przed oddaniem hali. Każda wpłata przed dostawą — zaliczka, rata, zadatek — rodzi obowiązek VAT w dniu, w którym ją otrzymano (art. 19a ust. 8 ustawy o VAT); interpretacji dla takich umów przy halach redakcja nie znalazła, więc strony mogą wystąpić o własną.
Gdy najemcy mają jeszcze miesiące bez czynszu, sprzedający może obniżyć o nie cenę; Dyrektor KIS uznał 25.09.2026 r., że taka kwota jest kosztem uzyskania przychodu sprzedającego. Data room parku obejmuje rent roll z profilem wygasania, umowy najmu z aneksami, rozliczenia opłat eksploatacyjnych, umowy o urządzeniach wspólnych, gwarancje wykonawców i umowy o przyłączenie, osobno dla każdej fazy.
Źródło: Ustawa o VAT, t.j. Dz.U. 2026 poz. 1263; Dyrektor KIS, 0111-KDIB2-1.4010.369.2026.5.KW, stan na 25 września 2026.
Ten fragment opisuje przepisy ogólnie i nie jest poradą prawną ani podatkową. Skutki dla konkretnej hali, zakładu czy transakcji sprawdź przed decyzją z prawnikiem albo doradcą podatkowym.
Gdzie szukać takich ofert
Parki sprzedają deweloperzy po wynajęciu faz i fundusze kończące inwestycję, a kupują fundusze i inwestorzy instytucjonalni; transakcje prowadzą doradcy w procesach z ograniczoną liczbą uczestników. W I półroczu 2026 r. prawie połowę wolumenu inwestycji magazynowych (782 mln €, ok. 3,42 mld zł) stanowiły transakcje portfelowe, a Cushman & Wakefield wymienia dwie transakcje portfelowe za 167,5 i 194 mln € (ok. 733 i 849 mln zł).
Źródło: AXI IMMO, komunikat z 24.08.2026; Cushman & Wakefield, Marketbeat Q2 2026, s. 6, stan na I półrocze 2026.
Sprzedaż fazy albo całego parku może przebiegać w procesie zamkniętym: doradca sprzedającego zaprasza kilku inwestorów, a dokumenty udostępnia po podpisaniu umów o poufności.
Pytania i odpowiedzi
Co to jest WAULT i jak wpływa na cenę parku logistycznego?
WAULT to średni okres do końca umów najmu ważony czynszem; liczy się go też do pierwszej możliwości wypowiedzenia. Krótki WAULT, umowy wygasające w jednym roku i dominujący najemca podnoszą stopę kapitalizacji, a więc obniżają cenę; według Cushman & Wakefield ustabilizowane obiekty z wieloma najemcami i WAULT rzędu 5 lat są mniej płynne niż obiekty z długim najmem jednego najemcy.
Jak pustostan w parku obniża jego wartość?
Od wartości liczonej z czynszu po wynajęciu odejmuje się koszt wynajęcia: czynsz utracony w okresie pustostanu, miesiące bez czynszu dla nowych najemców, prowizje i koszty eksploatacyjne pustej powierzchni. Kapitalizacja samego bieżącego czynszu zaniża wartość, a czynszu po wynajęciu bez tych kosztów ją zawyża.
Kupić park czy udziały spółki, która jest jego właścicielem?
Zakup udziałów to 1% PCC od ich ceny, ale razem ze spółką przechodzą jej zobowiązania i historia podatkowa. Zakup nieruchomości to zwykle VAT z prawem odliczenia albo 2% PCC, a długi sprzedającego zostają u niego, chyba że transakcja jest zbyciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Jak opodatkowane są drogi i place w parku?
Drogi wewnętrzne, place postojowe i składowe, ogrodzenia i oświetlenie zewnętrzne są budowlami, od których gmina pobiera podatek od nieruchomości do 2% wartości rocznie. Podstawą jest wartość początkowa z 1 stycznia, niepomniejszona o odpisy amortyzacyjne.
Czy można sprzedać fazę parku przed jej ukończeniem?
Tak, kupujący może płacić za fazę w transzach przed oddaniem hali. Każda wpłata przed dostawą rodzi obowiązek VAT w dniu jej otrzymania, a dostawa nowej hali przed pierwszym zasiedleniem jest opodatkowana VAT.